Jaką techniką są drukowane książki?
Książki od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Co prawda obecnie można korzystać zarówno z papierowych wersji, jak i elektronicznych, a nawet posłuchać nagranie jak ktoś taką książkę czyta. Jednak to papierowe wydania nadal najchętniej kupowane są na prezent czy też do poczytania. Bardzo dużo osób wydaje też swoje książki w ramach self publishingu. Jednak co bardziej ciekawscy chcą wiedzieć jak to się robi, że książki wyglądają tak a nie inaczej, albo dlaczego mają różny papier?
Od czego zależy metoda druku książki?
Przede wszystkim od samego projektu książki. Przygotowanie projektu nazywane jest często prepress, a dobór odpowiedniej technologii druku i materiałów to press. Z kolei obróbka introligatorska po wydrukowaniu stron to postpress. Te trzy etapy sprawiają, że powstaje książka w takiej formie, jaką znamy najlepiej. Jednak osoba zajmująca się drukiem musi dobrać odpowiednie materiały, czyli rodzaj papieru czy też metodę druku indywidualnie do każdej książki. Dzieje się tak ponieważ niektóre książki zawierają ilustracje, inne fotografie, a jeszcze inne przeznaczone są dla dzieci i muszę być kolorowe.
Najczęściej stosowane techniki druku książek
Do najczęstszych metod druku można zaliczyć:
- fleksodruk – stosowany do zadruku folii czy tektur falistych
- sitodruk – używany do druku na podłożach kartonowych, papierowych oraz tworzywach i tekstyliach
- druk cyfrowy – używany do druku na papierze do małych nakładów
- druk offsetowy – metoda używana do druku na papierze do wydawnictw średnio i wielkonakładowych
Ta ostatnia metoda stosowana jest do druku książek najczęściej, ponieważ nie tylko nadaje się do druku liter, ale też do druku zdjęć czy grafik, a nawet można w ten sposób zadrukować okładki książek. Ponadto druk offsetowy jest wyższej jakości niż druk cyfrowy, a przy dużych nakładach jest tańszy niż inne metody druku. Jednak wybierając metodę druku książki bazuje się na tym jaki papier ma być użyty oraz ile fotografii książka ma zawierać, ponieważ nie zawsze drukiem offsetowym można oddać piękno fotografii czy ręcznie przygotowywanych ilustracji.