Dlaczego warto sprzedawać makulaturę?

Makulatura

W latach 90-tych sprzedaż makulatury była bardzo popularnym modelem dorobienia sobie pieniędzy. Makulaturę zbierały dzieci w szkołach, aby móc wyjechać na kolonie czy też osoby dorosłe, aby zebrać dodatkowe pieniądze na przykład na wakacje. Dzisiaj nie jest to już aż tak popularne, ale wciąż warto zbierać makulaturę i ją odsprzedawać.

Skąd wziąć makulaturę?

Nawet jeśli ktoś nie kupuje regularnie gazet to i tak ma szansę makulaturę uzbierać. Po pierwsze w każdym dużym mieście można spotkać osoby rozdające ulotki. Do tego każdy duży market wysyła gazetki promocyjne, które dostarczane są do skrzynki pocztowej. Takie gazetki można też brać samodzielnie ze sklepu, ponieważ bardzo często leżą na ladach w okolicach kas. Niektóre miasta wydają też darmowe informatory dla swoich mieszkańców czy tygodniki. W ten sposób można zbierać makulaturę nie wydając na to ani złotówki.

Czy można zarobić drugą pensję?

Niestety nie. Ale nawet, jeśli zbytnio się nie staramy i tak zarobimy kilka złotych. Dosłownie, bowiem obecnie punkt skupu makulatury płaci średnio 20 groszy za kilogram. A więc mają 2 kg makulatury, co przy okazyjnym zbieraniu ulotek i gazetek promocyjnych jest jak najbardziej do osiągnięcia można dostać 40 groszy. Po roku czasu da to 4,80 zł. Aczkolwiek z powodzeniem można uzbierać miesięcznie nawet do 5 kg makulatury. Wystarczy tylko regularnie brać pojedyncze gazetki z odwiedzanych marketów. Wcale nie trzeba ich brać po kilka sztuk na raz. Jeśli zbierać będziemy chociaż 5 kg na miesiąc to po roku będzie to już 12 złotych. Może się wydawać, że to nie dużo, ale nic nie wydamy, a zarobimy 12 złotych, które można przeznaczyć na przykład na 2 kolorowe gazety.

Dlaczego warto sprzedawać makulaturę?

Oprócz samego zarobku dochodzi też dbanie o ekologię. W ten sposób segregujemy śmieci i oddajemy papier do odzysku. Z przerobionej makulatury można zrobić papier toaletowy, książki, zeszyty, kartony czy ręczniki jednorazowe. A coraz większa ilość przetwarzanej makulatury oznacza coraz mniejszą wycinkę drzew na nowy papier. Zatem przynosi to też korzyści środowisku naturalnemu, w którym żyjemy.

Niestety liczba skupów zmalała, ale ciągle funkcjonują pojedyncze skupy makulatury, np. ten skup książek w Warszawie.

Zapisz