Czym różni się druk cyfrowy od druku offsetowego?

Druk offsetowy

W dzisiejszych czasach można wyróżnić różne rodzaje druku, nie każdy jednak wie, czym one się konkretnie od siebie różnią. Przede wszystkim warto przyjrzeć się dwóm bardzo popularnym opcjom druku na terenie Polski, wśród których można wymienić chociażby druk cyfrowy oraz druk offsetowy. Warto bliżej zastanowić się nad tym, jakie są różnice pomiędzy tymi rodzajami, aby dokonać na sam koniec prawidłowego wyboru w danym przypadku, gdy ktoś będzie chciał zdecydować się na jak najbardziej optymalny druk dla własnej firmy.

Druk cyfrowy vs Druk offsetowy

Druk cyfrowy to opcja drukowania bezpośrednio z jakiegoś pliku elektronicznego, natomiast offset proponuje zainteresowanym możliwość przeniesienia obrazu na papier, ale trzeba wykorzystać w tym przypadku wcześniej przygotowane profesjonalne matryce, zajmuje to na pewno dużo więcej czasu, ale obraz jest bardzo precyzyjny. Z tego można wywnioskować, że druk cyfrowy jest opcją wygodniejszą, natomiast druk offsetowy jest precyzyjniejszy, zwraca uwagę na detale.

Od czego zależy cena za druk?

Jeśli wziąć pod uwagę kwestie cenowe, to warto przyjrzeć się małym oraz dużym nakładom druku. Jeśli pod lupę weźmie się mniejszy nakład, to zdecydowanie bardziej opłacalną ofertą jest druk cyfrowy, natomiast przy większych nakładach warto zainwestować w druk offsetowy. Na szczęście coraz większa liczba drukarni oferuje skorzystanie z obu tych możliwości, a więc klient ma prawo swobodnego wyboru, dlatego warto zgłębić najpierw wiedzę na ten temat, aby wiedzieć o rodzajach druku jak najwięcej przed wizytą w drukarni. Warto też przyjrzeć się nieco bliżej możliwości edytowania wydruku, kiedy to nie trzeba ponosić za takie usługi drukarskie dodatkowych kosztów. Jest to jak najbardziej możliwe przy druku cyfrowym, natomiast nie można o tym myśleć biorąc pod lupę druk offsetowy, co nie wszystkim do końca odpowiada. Jak widać obie te wersje mają kilka zalet oraz wad, ale na pewno można powiedzieć, że dość znacznie się od siebie różnią, a klient musi podjąć właściwą dla siebie decyzję, w który konkretnie druk zainwestować.