Co zrobić z niechcianymi książkami?

Niechciane książki

Niektóre osoby są tak zapalonymi czytelnikami, że co chwile kupują nowe książki, aż w końcu kończy im się miejsce na półkach na kolejne tomy. Inni dziedziczą całe kolekcje po dziadkach i nie wiedzą co z nimi zrobić. A jeszcze inni muszą się przeprowadzić do miejsca, w którym nie ma miejsca na domową biblioteczkę. Co wtedy zrobić z książkami?

Zawsze można je oddać!

Wbrew pozorom może się okazać, że ktoś z rodziny lubi czytać książki, ale zwyczajnie do tej pory ich nie gromadził, tylko wypożyczał po jednej sztuce z biblioteki. Taka osoba na pewno ucieszy się z paru książek do przeczytania. Można też zapytać znajomych albo nawet kolegów z pracy czy nie szukając jakichś książek, albo nie chcą powiększyć swojej kolekcji. Niechciane książki można też oddać do biblioteki. W wielu z nich są specjalne półki, na które można położyć książki i w zamian wybrać inną. W wielu miastach są też punkty bookcrossingowe, czyli miejsca publiczne, gdzie zostawia się książkę innym osobom na przykład na przystankach czy dworcach. Książki zawsze można też oddać instytucjom pomocy społecznej takim jak domy dziecka, hospicja czy ośrodki wychowawcze.

Jeżeli chcemy pozbyć się konkretnej książki, bo na przykład nam się nie spodobała lub mamy dwie takie same zawsze można wymienić się online z inną osobą. Można je znaleźć m.in. na tematycznych grupach na największym portalu społecznościowym.

Jak zarobić na niechcianych książkach?

Zanim oddamy książkę komuś z rodziny czy znajomym można najpierw zapytać czy nie chcą takiej książki po prostu odkupić. Można zawczasu zrobić listę posiadanych książek i ustalić ceny, które powinny być adekwatne do stanu książki. Zawsze można też zrobić zdjęcia książkom i wystawić je na portalach aukcyjnych, choć tutaj trzeba jeszcze wziąć pod uwagę cenę wysyłki. Także niektóre antykwariaty przyjmują książki w komis, ale nie zawsze się to finansowo opłaca, ponieważ zwykle antykwariaty pobierają marżę i do tego nie biorą wszystkich tytułów jak leci, a raczej poszukują perełek wydawniczych i tak zwanych białych kruków.

Są też firmy zajmujące się skupowaniem książek, które przyjadą do domu, wycenią książki, zapłacą i sprawa załatwiona. Chyba nie ma lepszego sposobu!

Firmy zajmujące się skupem książek:

 • Antykwariat Amicus – strona internetowa
  Adres: ul. Piłsudskiego 37B, 05-091 Ząbki
  Telefon: +48 514 092 499
  E-mail: antykwariat.amicus@gmail.com
  Ważne! Nie wyceniamy książek online! Zlecenia realizujemy na terenie Warszawy i bliskich okolic.
 • Antykwariat Kwadryga
  Adres: ul. Wilcza 29 A lok.25, 00-544 Warszawa
  Telefon: 022 622 11 54
  E-mail: antykwariat@kwadryga.com
 • Milion Książek
  Adres: ul Kołacińska 24, 03 -171 Warszawa
  Telefon: 22 614 00 72
  E-mail: skup@milionksiazek.pl
 • Antykwariat Warszawa
  Adres: ul. Ludwika Narbutta 41/43, 02-356 Warszawa
  Telefon: +48 888 313 332
  E-mail: antykwariatwaw@gmail.com
 • Antykwariat Tezeusz
  Adres: 34-734 Kasinka Mała 657
  Telefon: 18 549 20 10
  E-mail: sklep@tezeusz.pl

Zapisz